Víno je pre Zsigmondovcov životným štýlom. Vyrábajú ho s oduševnením a snažia sa v ňom odokryť špecifický miestny terroir už 3 desaťročia.

 

Základná myšlienka založenia rodinnej vinohradnícko – vinárskej firmy Zsigmondovcov nadväzuje na viac ako 100 ročné skúsenosti s pestovaním hrozna a výrobou vína. Pivnica a vinohrady sa nachádzajú vo vinohradníckej obci Vinica. Už z jej názvu je jasné, že obyvatelia tejto obce sú prepojení s vinárstvom, pre Viničanov vlastniť vinohrad je samozrejmosťou. Obec Vinica patrí do Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, jej okolie sa vyznačuje vynikajúcimi klimatickými a pôdnymi podmienkami na dopestovanie vyzretého hrozna a umožňuje produkovať vína výnimočnej kvality.

 

Základy vinohradov a vinárstva položil Ladislav Zsigmond starší so synom Ladislavom mladším ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy vysadili 1,5 hektárový vinohrad, ktorý usilovnou prácou rozrástol až na momentálnu plochu 75 hektárov. Pri výbere odrodovej skladby sa ešte zamerali na tradičné odrody ako Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Rulandské biele či Frankovka modrá. Nové myšlienky do vinárstva priniesol syn Gabriel po ukončení štúdia v odbore. Od roku 2005 začal pôsobiť vo vinárstve a na jeho odporúčanie začali pestovať aj svetové odrody ako Chardonnay, Sauvignon blanc, Pinot noir, či Cabernet sauvignon.

 

Všetky vína sú vyrábané z hrozna iba z vlastných kontrolovaných vinohradov, tak dokážu zabezpečiť kvalitu, ktorú garantujú nielen obsahom vnútra fľaše, ale aj svojím menom, ktoré je na každej etikete dominantné. Vo vínach sú zachované odrodové charaktery a zvýraznené jedinečné štýly miestneho terroir. Veľkú pozornosť venujú kvalite spracovania hrozna a výrobe vína. V pôvodných priestoroch podzemnej pivnice v drevených sudoch zrejú červené vína a pýchou tejto časti  je aj archív s výnimočnými vínami. Od vzniku vinárstva až do súčasnosti neustále modernizujú nielen vinársku technológiu, ale aj samotné priestory vinárstva. Po vybudovaní novšej časti prihliadali aj na moderné vinárske poznatky a priestory vybavili nerezovými sudmi s chladením a vinifikátormi na červené odrody. Dobudovali aj ubytovacie kapacity, ktoré má na starosti ďalší člen rodiny, Gabika Zsigmondová. Zároveň sa hosťom postará aj o gastronomický zážitok po ochutnávke vo vynovenej degustačnej miestnosti s výhľadom priamo na vinice.
 
O kvalite vín svedčia mnohé ocenenia z rôznych vinárskych akcií ale predovšetkým spokojní priatelia a milovníci dobrého vína. Poctivé vína značky Zsigmond si môžete vychutnať v malebnom prostredí útulnej vinárskej pivnice, kde ich môžete aj priamo zakúpiť.

E-SHOP: http://hroznoavino.sk